Firma TREON jest wiodącym dostawcą usług pomiarowych geometrii 3D w branży przemysłowej. Łącząc wysoce doświadczoną i wykwalifikowaną kadrę inżynierską oraz najlepszy dostępny sprzęt, dostarczamy Państwu analizy i dane inżynieryjne szybko, precyzyjnie tam gdzie tradycyjne metody pomiarowe nie są możliwe do zastosowania.
Specjalizujemy się w analizach geometrycznych istniejących obiektów, instalacji i mechanizmów przemysłowych.
Nasze usługi, to połączenie:
Świadczymy usługi pomiarów 3D takie jak: korekty ustawienia maszyn produkcyjnych, osiowanie linii wałów, poziomowanie konstrukcji przemysłowych, sprowadzenie równoległości i prostopadłości, precyzyjne pomiary i analizy geometrii (od 0,01 mm!)
Mierzymy obiekty o dużych gabarytach takie jak: całe wnętrza elektrowni wodnych, młyny kulowe do przemiału surowca, piece hutnicze, klatki walcownicze, prasy hydrauliczne i wtryskarki, korpusy dużych maszyn, turbogeneratory, układy jezdne suwnic i wiele innych (obiekty do 80 metrów)
Realizujemy usługi pomiarów laserowych klasy metrologicznej dla branży przemysłowej, budowy maszyn, przemysłu ciężkiego, produkcji czy przetwórstwa. Jeśli potrzebujesz precyzyjnie i dokładnie ustawić komponenty maszyn, zmierzyć lub monitorować stan obiektów wielkogabarytowych, nasze rozwiązania są właśnie dla Ciebie.
Niepewność objętościowa z jaką możemy realizować pomiary jest określona wzorem 20μm + 5μm/m. Co oznacza, że detal od długości 10 metrów zmierzymy z niepewnością nieprzekraczająca 0,070 mm! Jest to maksymalny dopuszczalny błąd natomiast właściwy tzw. typowy błąd nie przekracza 0,049mm (wg normy ISO 10360-10:2016)
Ten zakres niepewności pomiaru w połączeniu z doświadczeniem naszej kadry inżynierów, pozwala na realizację najbardziej wymagających projektów w branży przemysłowej gdzie precyzja gra kluczową rolę (energetyka, lotnictwo, przemysł precyzyjnej obróbki, produkcja).
Precyzja i dokładność to dwa sposoby, w jakie naukowcy myślą o błędach. Dokładność odnosi się do tego, jak blisko wartość zmierzona znajduje się od rzeczywistej wartości. Precyzja odnosi się do tego, jak bardzo zbliżone są do siebie pomiary tej samej cechy. Precyzja jest niezależna od dokładności. Oznacza to, że można być bardzo precyzyjnym, ale niezbyt dokładnym, a także można być dokładnym bez precyzji. Najwyższej jakości pomiary są dokładne i precyzyjne.
Klasycznym sposobem zademonstrowania różnicy między precyzją a dokładnością jest tarcza do rzutek (przykłady umieszczono na grafikach aby zobrazować jak wygląda dokładny i precyzyjny pomiar. Mając świadomość tych zasada, nasze usługi realizujemy z wysoką precyzją jak i dokładnością.
Firma TREON to grupa inżynierów i entuzjastów nowych technologii świadcząca zaawansowane technologicznie i precyzyjne usługi pomiarowe. Wspieramy przemysł i fabryki dostarczające precyzyjne dane pomiarowe i analizy geometrii. Nasze działania wpływają na znaczącą poprawę działania linii technologicznych. Uczestniczymy w procesach wykonawczych i odbiorowych. Prowadzimy również wyrywkowe kontrole produktów dostarczanych przez podwykonawców.
Wiedzę o pomiarach zbieraliśmy przez lata pracy w branży obróbki skrawaniem, metrologii i przemyśle ciężkim. Naszym doświadczonym operatorom nie straszne są huty, odlewnie, elektrownie czy stocznie. Praca na wysokościach czy w ciasnych przestrzeniach przemysłowych, a także wnętrzach elektrowni wodnych to dla nas codzienność.
W naszej pracy łączymy najnowsze technologie śledzenia laserowego (Laser Tracker), oprogramowania pomirowego (PolyWorks 2022) tak aby zapewnić skuteczną realizację powierzonych nam projektów a przy tym świadczyć rzetelne usługi o wysokiej dokładności i powtarzalności.
W celu zminimalizowania czasu na przestoje w produkcji nasz zespół operatorów jest dostępny do pracy w systemie zmianowym. Nie straszne są nam także podróże w najdalsze zakątki Europy. Realizujemy projekty na całym starym kontynencie ale także jesteśmy dostępni poza granicami Unii Europejskiej.
Inżynierskie wielkogabarytowe konstrukcje i maszyny takie jak turbiny generatorów, piece hutnicze, prasy hydrauliczne, młyny kulowe, czy klatki walcownicze wymagają precyzyjnych a przede wszystkim kompetentnych pomiarów. Od tych urządzeń zależy w głównej mierze wydajność elektrowni, zakładu produkcyjnego czy fabryki przetwarzającej surowce.
Jedną z przyczyn nadmiernego zużywania się elementów maszyn jest ich nieprecyzyjne ustawienie, odbiegające od nominalnych wartości założonych przez konstruktora. Do ich prawidłowego funkcjonowania koniecznie jest zachowanie odpowiednich odległości pomiędzy poszczególnymi elementami maszyny, tak aby razem mogły harmonijnie współpracować.
Jako doświadczeni inżynierowie przeszkoleni w zakresie wielu technologii, mamy szerokie doświadczenie w pomiarach przemysłowych i analizach geometrycznych, które znacznie poprawiają niezawodność pracy maszyn i mechanizmów.
Pomiary i ciągła kontrola przede wszystkim zabezpieczają fabryki przez nieplanowanymi zatrzymaniami produkcji. Umożliwiają także lepsze planowanie serwisów, unikanie błędów w projektowaniu podczas remontów , szybsze rozpoczęcie produkcji. Zapobieganie jest najlepszy sposobem na unikanie nieprzewidzianych kosztów wynikających awarii.
Dzięki dokładnym pomiarom maszyn produkcyjnych możemy uzyskać znaczną poprawę jakości produktów końcowych a także dłuższą nieprzerwaną pracę ciągów technologicznych. Wykrycie na czas błędów w geometrii pracujących maszyn zapobiegnie awariom a same urządzenia będą pracować dłużej dzięki precyzyjniejszej pracy i niższemu zużyciu mechanicznemu części. Większa wytrzymałość maszyn w długim okresie czasowym to zysk przez unikanie nieoczekiwanych przestojów oraz kosztów napraw i serwisów.
Odpowiedni wykonane pomiary i szczegółowa analiza zapewnią płynności produkcji, ulepszenie procesów, zwiększenie efektywności a w efekcie końcowym znacznej poprawie ulegnie żywotność maszyn.
Nieprawidłowe ustawienie, brak kontroli geometrii, utrata osiowości, osiadające fundamenty. Wszycie te czynniki to zagrożenia, które możemy dla Ciebie wyeliminować, wskazać rozwiązanie i środki zaradcze.
Możliwy jest prawie każdy pomiar a ograniczeniem jest czas na przygotowanie i realizację zadania. Prostoliniowość, współśrodkowość, płaskość, wypoziomowanie do grawitacji, prostopadłość, równoległość, osiowanie osprzętu obrotowego czy pomiary względem modelu 3D, to tylko kilka z zadań jakie możemy realizować.
Chociaż samo urządzenie ma ograniczenia dotyczące widoczności (wiązka lasera) możemy połączyć dane z jednego trackera laserowego z innym osprzętem, takim jak ramiona pomiarowe, skanery laserowe dalekiego zasięgu, czy stosować wiele pozycji urządzenia.
Jeśli posiadasz modele 3D CAD (np. igs, stp) swojej maszyny, sprzętu lub konstrukcji, możemy również porównać surowe dane bezpośrednio z powierzchniami nominalnymi modelu i przedstawić szczegółowe kolorowe mapy podkreślające i mierzące powierzchnie krzywoliniowe. Jeśli nie masz modelu CAD, możemy go dla Ciebie stworzyć lub dostarczyć niezbędne dane abyś mógł samodzielnie rozpocząć inżynierię odwrotną.
Kolejnym ograniczeniem związanym z trackerami laserowymi jest ilość zbieranych informacji które uzyskujemy poprzez fizycznie dotknięcie sondą obiektu. W niektórych przypadkach łączymy skanowanie laserowe dalekiego zasięgu (chmury punktów) ze śledzeniem laserowym, tak aby uzyskać kompletną geometrię obiektu i mierzyć na dużo większych zasięgach (ponad 120 m).
W przeszłości Laser trackery służyły do umierania w przemyśle lotniczym, dziś stosujemy tę technologię w prawie bardzo zróżnicowanym przemyśle.
Laserowe urządzenia śledzące (Laser Tracker) doskonale sprawdzają się do ustawiania i sprawdzania dużych urządzeń obrotowych, takich jak turbiny parowe. Precyzyjne bazowanie i ustawienie elementów turbiny ma kluczowe znaczenie dla żywotności, wydajności i sprawności turbozespołu. Możliwe są również pomiary łopat wirnika (także luzów względem korpusu) oraz pozycja i prześwity.
Procesy ciągłe, takie jak wytwarzanie papieru, ciągnienie blach lub ciągnienie i powlekanie drutu, wymagają, aby urządzenia były ustawione bardzo dokładnie względem siebie. Wszystko po to aby zapobiec problemom z jakością produktu i zminimalizować odpady. Nasze usługi osiowania mogą szybko pomóc w osiągnięciu lub zweryfikowaniu poprawnego ustawiania części maszyny produkcyjnych (wałów, cylindrów, skrobaków, elementów ssących, elementów krajarki, separatorów, rozwłókniaczy, silników itp.).
Wielkogabarytowe urządzenia wirujące są poddawane działaniu dużych prędkości i obciążeń. Poprawne ustawienia osiowości obracających się części ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania nadmiernym wibracjom i zapewnienia prawidłowej pracy. Zniszczone łożyska czy sprzęgła to pierwszy objaw nieprawidłowego ustawienia konstrukcji obrotowych takich jak: młyny kulowe, lasownice w cukrowni, suszarki obrotowe, młyny do przemiału do przemiału surowca, przenośniki ślimakowe do materiałów sypkich.
Nasi operatorzy mogą pomóc w kontroli i poprawnym ustawieniu takich urządzeń, tak aby zapewnić najlepszą możliwą wydajność i niezawodność. Takie pomiary realizujemy w czasie rzeczywistym, co pozwala na regulację i prawidłowe dostosowanie procesu. Dla takich usług przygotujemy raport wejściowy i wyjściowy, który pokazuje dokonane zmiany.
Urządzenia śledzące są tak precyzyjne, że można używać je do monitorowaniu przemiszczeń w czasie (monitorowanie dryfu). Usługa sprawdzająca osiadanie konstrukcji umożliwia wykonanie regulacji na czas, tak aby nie zaburzyć procesu i uniknąć nieplanowanego zatrzymania produkcji . Cyfrowe dane metrologiczne możemy porównać z historycznymi i przyszłymi danymi, aby pomóc w zdefiniowaniu problemu i wprowadzić środki zaradcze.
Takie pomiary możemy rozszerzyć na analizę deformacji w czasie lub pod wpływem zmian temperatury. Sprawdzanie jak duża maszyna lub konstrukcja przemysłowa zmieniają pozycję w czasie, jest kluczowe przy planowaniu remontów aby zawczasu przygotować i wdrożyć plan naprawy. Jesteśmy wstanie także zmierzyć konstrukcje w różnych porach roku, tak aby zrozumieć rzeczywiste sezonowe zmiany wielkości i kształtu lub wykryć potencjalne pełzanie i deformacje.
Biorąc pod uwagę wysoki poziom dokładności trackera laserowego, jest to doskonałe urządzenie pomiarowe do zastosowania w inżynierii odwrotnej większych części maszyn i urządzeń. W połączeniu z danymi ze sknera 3D możemy stworzyć dane wejściowe do inżynierii odwrotnej lub wykonać modelowanie gotowej części.
Wszyscy nasi inżynierowie są zaznajomieni z jednym z kilku pakietów CAD, aby stworzyć modele CAD i rysunki techniczne zgodnie z zapotrzebowaniem. Być może posiadasz maszyny lub urządzenia do których brakuje dokumentacji technicznej lub potrzebujesz wytworzyć część zamienną niedostępna na rynku. Posiadamy odpowiednie zaplecze metrologiczne, wiedzę oraz oprogramowanie, aby pomóc w przeprowadzeniu inżynierii odwrotnej geometrii.
Skomplikowane procesy produkcyjne wymagają precyzyjnego ustawienia maszyn w celu utrzymania wymaganych wskaźników jakościowych i krótkich przestojów maszyn. W naszych usługach jesteśmy w stanie poprawić ustawienie urządzeń produkcyjnych takich jak roboty spawalnicze, przenośniki, i inne stanowiska zrobotyzowane.
Typowym przykładem jest robot, który popełnia systematyczne błędy pozycjonowania. Porównując kilka pozycji robota na podstawie lokalizacji za pomocą naszych urządzeń możemy zbudować matematyczny model korekcyjny dla robota co skutecznie usuwa błąd systematyczny i znacząco poprawii precyzję jego pracy.
Pierwszy Laser Tracker został wynaleziony w 1987 roku przez dr Kam Lau, dyrektora generalnego API (Automated Precision, Inc.) podczas pracy w National Institute of Standards and Technology i udostępniony komercyjnie przez firmę w 1988 roku. Pierwszy egzemplarz został udostępniony firmie Boeing w ramach umowy najmu na 9 miesięcy. Obecnie istnieje trzech znanych producentów trackerów laserowych; FARO, API i Leica.
Laser Tracker jest precyzyjnym laserowym narzędziem pomiarowym używanym do pomiaru dużych gabarytów (0 m – 80 m). W przypadku dużych obiektów jest to najlepsza dostępna technologia do kontroli i pomiarów tam gdzie wymagana jest wysoka precyzja. Urządzenia są w stanie mierzyć z dokładnością 0,025 mm na odległość kilku metrów.
Tracker składa się z głowicy, która wykorzystuje precyzyjny dalmierz laserowy w połączeniu z 2 enkoderami obrotowymi. Pomiar odległości i dwa kąty pozwalają na obliczenie współrzędnych punktu pomiarowego w sferycznym układzie współrzędnych. Pomiar odległości realizowany jest z bardzo dużą precyzją (16μm + 0.8μm/m). Pomiar dokładności kątowej głowicy można opisać wzorem (20μm + 5μm/m).
Kąty pochodzące z enkoderów oraz odległość z dlamierza wystarczają do precyzyjnego zlokalizowania zlokalizowania środka retroreflektora (Spherically Mounted Retrorflector – retroreflektor montowany sferycznie). . SMR to bardzo precyzyjnie wykonane sondy w kształcie kuli, które przykładamy do fizycznego obiektu. Urządzenie zbiera informacje o pozycji kuli w przestrzeni 3D i przesyła je do oprogramowania pomiarowego. Ponieważ środek retroreflektora zawsze jest przesunięty o stałą odległość względem każdej mierzonej powierzchni (promień sfery), można obliczyć współrzędne powierzchni lub punktów znając wektor rzutowania punktów.
Za pomocą zebranych punktów w oprogramowaniu pomiarowym tworzymy cechy takie jak płaszczyzny, walce, sfery itp. Dzięki temu możemy wyznaczyć odległości, kąty czy równoległości między elementami. Jakość oprogramowania obliczającego dane stanowi tu kluczową rolę. Obliczenia muszą być wykonywane zgodnie z obwiązującymi normalni i standardami metrologicznymi.
Trackery laserowe można wypożyczyć z kilku źródeł (także w naszej firmie). Dla tych, którzy są biegli w sztuce inspekcji, może to być najbardziej sensowne rozwiązanie.
Z kolei dla klientów, którzy nie są zbyt zaznajomieni z trackerami i nie są doświadczonymi w obsłudze urządzeń, należy pamiętać, że techniki pomiarowe wydają się proste, ale w rzeczywistości często są nieprawidłowo stosowane. Dodatkowo analiza danych wymaga doświadczenia i wielu lat praktyki aby prawidłowo interpretować informacje uzyskane podczas pomiaru.
Wszyscy nasi pracownicy to wyszkoleni i wykwalifikowani operatorzy. W naszej firmie chcemy zapewnić klientom najlepszą usługę w dostępną w jak najszybszym czasie. Jeżeli Twoje potrzeby biznesowe wymagają precyzyjnych pomiarów dużych obiektów, prosimy o kontakt w celu wyceny!
Nasza Firma
Ostatnie posty
Oddziały Firmy:
© 2023 Treon | | usługi pomiarowe i diagnostyczne metrologii przemysłowej