Czym Mierzymy

Laser Tracker

Laser Tracker to przenośne, zrobotyzowane urządzenie, które umożliwia wykonywanie pomiarów na dużych odległościach przy niezwykłej precyzji. Dzięki zastosowaniu precyzyjnych retroreflektorów (SMR), możliwe jest wykonywanie pomiarów na odległość aż do 80 metrów od głowicy urządzenia, co daje nam imponującą średnicę pomiarową wynoszący aż 160 metrów! Niezwykle ważną cechą Laser Trackera jest również jego lekkość i kompaktowe rozmiary, które pozwalają nam wykonywanie usług w najtrudniej dostępnych miejscach.

80m

zasięg w metrach

16μm + 0,8μm/m

Dokładność dalmierza

±2 sekundy kątowe

Dokładność pomiaru poziomu

20μm + 5μm/m

Dokładność kątowa

Dokładność dla pojedynczego pomiaru punktu przy użyciu Laser Trackera wynosi około 0,025 mm, co równa się 25 mikrometrów (na bliskich odległościach od głowicy). Aby ułatwić sobie wyobrażenie tej wartości, warto wspomnieć, że ludzkie oko nie jest w stanie dostrzec obiektów mniejszych niż 0,040 mm. Polecamy stronę internetową, która świetnie prezentuje skalę wymiarów w naszym świecie: https://scaleofuniverse.com/en 

Dane o zebranych współrzędnych są gromadzone z niezwykłą szybkością, co pozwala nam na efektywną i sprawną pracę podczas postojów remontowych czy wstrzymanej produkcji. Wszystkie te cechy sprawiły, że nasze usługi pomiarowe przy użyciu Laser Trackera stały się preferowanym rozwiązaniem w przemyśle, wypierając wiele wcześniej stosowanych metod.

Typowy system Laser Trackera składa się z głowicy trackera laserowego, jednostki sterującej z zasilaczem (MCU – master control unit) oraz dodatkowych adapterów pomiarowych i niezliczonych akcesoriów które projektujemy w zależności od wymagań projektu. Niezbędnym elementem zestawu jest również wydajny komputer, na którym uruchomione jest oprogramowanie pomiarowe.

Jak działa Laser Tracker? System emituje czerwoną wiązkę laserową, która odbija się od pryzmy retroreflektora zamocowanego centralnie w adapterze o kształcie bardzo precyzyjnie wykonanej kuli. Ważne jest, że wiązka jest w pełni bezpieczna dla osób znajdujących się w pobliżu. Następnie wiązka wraca do głowicy i odbija się na detektorze położenia. Światło odbite od celu powraca zatem tą samą drogą i trafia do urządzenia w dokładnie tym samym punkcie, z którego zostało wyemitowane. System ADM (Absolute Distance Meter), umożliwia pomiar odległości bezwzględnej z wykorzystaniem przesunięcia fazowego wiązki wyemitowanego lasera. Urządzenie wyposażone jest w dwa obrotowe enkodery kątowe, które pozwalają na obliczenie pozycji retroreflektora. Pomiar dwóch kątów (pionowego i poziomego) oraz odległości pozwala na określenie współrzędnych mierzonego punktu. 

Kolejną zaletą tego narzędzia jest możliwość pracy nawet w trudnych warunkach przemysłowych. Wysoki stopień ochrony IP (stopień szczelności) zapewnia odporność na działanie wody i pyłu, co pozwala na niezawodne działanie nawet w niesprzyjających warunkach.