Zastosowanie Laser Trackerów
Dokonanie pomiarów wielkogabarytowych elementów lub konstrukcji inżynierskich jest niemożliwe do wykonania z odpowiednią precyzją przy pomocy zwykłych narzędzi W tym celu należy zaopatrzyć się w laser tracker. Dzięki tego typu urządzeniom możliwe jest uzyskanie potrzebnych danych geometrycznych, które następnie mogą być wykorzystane w różnych celach. Jakie jest ich najpopularniejsze zastosowanie?
Laser tracker 3D – co warto wiedzieć na temat tych narzędzi?
Pomiary 3D wyróżniają się wysokim stopniem dokładności, nawet do 0,02 mm. Tak wysoka precyzja jest kluczowa, zwłaszcza gdy chcemy zmierzyć elementy skomplikowane geometrycznie . Po uzyskaniu danych pomiarowych, są one analizowane przez inżyniera przy zastosowaniu specjalistycznego oprogramowania. W efekcie tworzy się geometria matematyczna przypominająca wirtualny model mierzonego przedmiotu reprezentowana przez punkty, linie, płaszczyzny, okręgi itp.. W tym miejscu warto zaznaczyć, że pomiary mogą trwać krócej lub dłużej, w zależności od stopnia skomplikowania elementu oraz jego rozmiarów.
Laser tracker to przenośne urządzenie o niewielkich rozmiarach, które wyróżnia się nie tylko wspomnianą precyzją, ale również niezawodnym działaniem i wytrzymałością. Co za tym idzie, znakomicie sprawdza się przy różnego rodzaju zadaniach pomiarowych na dużą skalę. Tego typu narzędzia po raz pierwszy na szerszą skalę pojawiły się w przemyśle na w pierwszej połowie lat 90. ubiegłego wieku, a z biegiem czasu ich zastosowanie stało się coraz bardziej powszechne a nawet niezbędne.
W jaki sposób można wykorzystać laserowe urządzenia śledzące?
Tego typu sprzęty mierzą dwa kąty oraz odległość. Po wysłaniu wiązki lasera w kierunku przedmiotu, światło odbija się od celu (SMR – spherically mounted retroreflector) i wraca tą samą drogą. Część trafia jednak do odległościomierza, dzięki czemu możliwe jest ustalenie tego jaka jest odległość między urządzeniem a sondą pomiarową SMR. Obecnie stosuje się dwa rodzaje odległościomierzy. Jeden z nich to interferometr, zaś drugi to odległościomierz do pomiaru odległości bezwzględnej, czyli ADM (z ang. absolute distance meter).
Pomiar odległości to jedna z najważniejszych funkcji laser trackerów. Warto wspomnieć o tym, że pomiar może być zarówno przyrostowy, jak i bezwzględny. W pierwszym przypadku wykorzystuje się interferometr oraz stabilizowany częstotliwościowo laser helowo-neonowy. Pomiary odległości bezwzględnej, czyli ADM można wykonywać już od wielu lat. Niemniej jednak dopiero w ciągu ostatnich 15 lat, tego typu systemy zostały znacznie poprawione i obecnie zapewniają dokładność na poziomie interferometrów. Ich ważną zaletą jest to, iż odległość do celu jest mierzona automatycznie, wystarczy skierować wiązkę na sondę SMR, a następnie uruchomić pomiar. Zostanie on dokonany z tą samą precyzją nawet jeśli dojdzie do przerwania wiązki. Interferometr sprawdza się z kolei w tych sytuacjach, gdy na drodze wiązki nie występuje żadna przeszkoda.
Do czego jeszcze wykorzystuje się laser trackery?
Laser trackerów używa się obecnie w branżach takich jak: samochodowa, lotnicza, energetycznaa także w szeroko pojętej produkcji przemysłowej, gdzie zapewnienie jakości stanowi kluczowy aspekt.
Laser tracker stosuje się tam gdzie należy bezwzględnie przestrzegać narzuconych tolerancji wymiarowych. Podczas produkcji dużych części mechanicznych, montażu precyzyjnych elementów, kalibracji robotów i ustawień oprzyrządowania produkcyjnego. Liderzy w najbardziej innowacyjnych branży, od przemysłu lotniczego, motoryzacyjnego po stoczniowy i energetyczny, polegają na pomiarach za pomocą trackerów.
Narzędzia typu laser tracker pozwalają też na zminimalizowanie czasu pomiaru przy pomiarze skomplikowanych obiektów. Szacuje się że pomiar można wykonać do 75% szybciej niż przy użyciu tradycyjnych metod pomiarowych.
Laser trackery stosuje się także z powodzeniem do sprawdzenia gematrii maszyn i urządzeń takich jak: prasy korbowe i hydrauliczne, frezarki, tokarki, roboty spawalnicze. Dzięki zastosowaniu pomiaru 3d można zdefiniować problem który powoduje niezdolność maszyny do pracy. Okresowe kontrole są wręcz niezbędne aby zapewnić płynne utrzymanie ruchu na produkcji.
Skorzystanie z usług firm oferujących tego typu urządzenia to najlepszy wybór dla wszystkich przedsiębiorstw, którym zależy na uzyskaniu dokładnych i rzetelnych wyników, potrzebnych do zweryfikowania procesów produkcyjnych lub kontrolowania jakości. Dzięki otrzymanym danym, można też uniknąć wielu kosztownych i czasochłonnych błędów.