Ustawianie maszyn w przemyśle / poziomowanie frezarki

Ustawianie maszyn w przemyśle / poziomowanie frezarki

Jak ważne jest prawidłowe ustawienie maszyny produkcyjnej i jej wypoziomowanie?

Często rozmawiamy o prawidłowej konwersacji i utrzymaniu w ruchu dużych maszyn do produkcji metalu, takiej jak frezarki, wytaczarki, tokarki. Dla właścicieli takich maszyn kluczową kwestią jest żeby wytwarzały produkty o wysokiej jakości i dzięki temu generowały zysk dla przedsiębiorstwa. Warto zadbać o stan obrabiarek od samego początku ich użytkowania.

Co możemy zrobić żeby duże i ciężkie maszyny pracowały poprawnie?

Krok 1: Solidne podłoże

Pierwszym krokiem jest zapewnienie mocnego podłoża pod maszynę. Niektóre maszyny potrzebują dodatkowego wsparcia, jak na przykład te, które pracują z dużą siłą uderzenia lub cechują się dużą masą i gabarytem. W takich przypadkach trzeba zainstalować dodatkowe wzmocnienie w podłożu. Czasami trzeba zrobić nową podkładkę, wycinając część podłogi i zbudować odpowiedni fundament. To pomaga w absorbowaniu wibracji i zapobiega przenoszeniu ich na inne maszyny.

Krok 2: Poprawne poziomowanie (ustawienia do grawitacji)

Gdy maszyna stoi na solidnym podłożu, trzeba ją odpowiednio wypoziomować. To chroni ją przed niepożądanym przeciążeniem podczas pracy. Poprawne wypoziomowanie zapewnia równomierne rozłożenie sił i wibracji w maszynie. Jeśli maszyna nie jest dobrze wypoziomowana, może to prowadzić do jej uszkodzenia i awarii. Brak dobrego ustawiania maszyny może też skutkować złą jakością wyprodukowanych elementów (np. niepoprawna trajektoria ruchu głowicy frezerskiej lub ruchomego stołu maszyny będzie powodować błędy kształtu obrobionej powierzchni).

Kluczowe zatem jest precyzyjne ustawienie elementów maszyny do poziomu. Warto także regularnie sprawdzać czy poziom jest zachowany i dostosowywać go, jeśli trzeba. Nawet solidne podłoże może z czasem osiadać, więc warto raz na jakiś czas sprawdzić, czy maszyna jest wypoziomowana. Dbając o te dwie rzeczy – solidne podłoże i odpowiednie wypoziomowanie – maszyny będą działały efektywnie i długo, co przekłada się na wysoką produktywność w fabryce.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak możemy Ci pomóc w ustawieniu lub analizie geometrii Twojej maszyny: skontaktuj się z nami TUTAJ.